Szablon stworzony przez Arianę dla Wioski Szablonów | Technologia Blogger | X X X

swieta

6/05/2016

Gry planszowe - czy pokonają elektronikę?



Szanowni Czytelnicy,
zapraszam do czytania!

Gry planszowe - czy pokonają elektronikę?

Gry komputerowe (w tym oczywiście konsolowe) od dawna rozwijają się w fenomenalnym tempie. Od dwóch deseczek odbijających kwadracik do wirtualnej rzeczywistości, która oszukuje nasz mózg poprzez specjalne okulary, przeskoczyliśmy w mniej więcej 30 lat. Jednak w co ludzie grali wcześniej? W gry planszowe i karciane. Co najlepsze, od kilku lat, te stają się, ponownie, coraz bardziej popularne. Twórcy gier wydają coraz lepsze, bogatsze wersje, powstają sklepy z tylko i wyłącznie planszówkami, powstają specjalne puby, w których można się spotkać i pograć w gry, które są dostępne właśnie w tym lokalu. Są też konwenty, na których zapaleńcy planszowych rozgrywek mogą spotkać innych zapaleńców z całego kraju, a nawet świata i wspólnie pograć, spotkać się z twórcami gier, powymieniać się czy kupić nowe, premierowe, pozycje. Czyli jasno wynika z tego,  że rynek gier planszowych, jeszcze w cieniu przemysłu elektronicznego, ale działa bardzo podobnie.

Dlaczego o tym piszę i do czego zmierzam? Piszę o tym ponieważ niedawno odkopałem swoje dziecięce zamiłowanie do gier planszowych i karcianych. Kiedy byłem mały komputery nie były tak bardzo popularne i dlatego większość czasu spędzałem na graniu w planszówki czy karcianki. Zdmuchnąłem kurz z pudełek z grami, które stały w piwnicy i zacząłem grać. Postanowiłem sobie poszukać może gier dla starszych ludzi (bo nie ma co ukrywać, że jako dziecko grałem w mniej wymagające tytuły) i trafiłem na coś co mnie zaskoczyło. Okazało się, że rynek gier planszowych to nie tylko monopol i chińczyk, ale mnóstwo wydawców, firm, graczy i gier. Przeraziłem się ogromem tego wszystkiego i postanowiłem poszukać pomocy. Trafiłem na Youtube, na którym znalazłem kilka kanałów, które recenzowały gry planszowe, ale tylko na jednym znalazłem to czego szukałem. Filmy były zrobione mega profesjonalnie, panowie pokazywali co znajduje się w pudełku, jak to jest wykonane, jak grać i jak grę oceniają. Mowa o kanale GameTrollTV, jeśli macie jakikolwiek problem ze zrozumieniem gry, z podjęciem decyzji o zakupie, czy w ogóle z czymkolwiek co ma związek z grami planszowymi czy karcianymi to wystarczy napisać do Chłopaków z GameTrollTV i oni na pewno wam pomogą. A zmierzam w tym felietonie do tego żeby delikatnie porównać gry planszowe z komputerowymi, pokazać ich wady i zalety, karkołomne zadanie? Pewnie tak, ale przekonamy się o tym dalej. Oczywiście nie jestem ekspertem ani w jednej dziedzinie, ani w drugiej, jest moje subiektywne zdanie.

1. Wymagania sprzętowe
Doskonale wiemy, że najnowsze i, co do zasady, najciekawsze produkcje na rynku gier komputerowych mają ogromne wymagania sprzętowe. W tym względzie absolutnie zwyciężają planszówki, które to wymagań sprzętowych nie posiadają w ogóle. Wystarczy gra i… można się bawić! Oczywiście są akcesoria, które dedykowane są grą planszowym, np. specjalne stoły, ale nie jest to wymagana. Zwykły stół w jadalni, podłoga, łóżko, wystarczy cokolwiek gdzie można rozłożyć elementy gry i to wystarczy. 

2. Multiplayer
Są ludzie, którzy wolą grać w gry przeciwko sztucznej inteligencji, a są tacy, którzy wolą grać z lub przeciwko innym graczom. Pewnie pomyślicie sobie, że w wypadku planszówek możliwa jest tylko ta opcja „otóż nic bardziej mylnego”. Są gry, jak się dowiedziałem, w które można grać samemu, a celem takiej gry jest właśnie pokonanie jej, czyli tak jak w wypadku gier komputerowych pokonanie sztucznej inteligencji. Co więcej, nawet nie grając samemu, można grać razem w kooperacji przeciwko grze. Poza tym lepiej spotkać się z ludźmi, których się zna i z nimi się bawić niż, jak to czasami bywa, słuchać tego co inni gracze robili z naszą matką/siostrą/kotem. 

3. Kreatywność
W wielu grach komputerowych wprowadzono systemy tworzenia nowych poziomów, postaci, scenariuszy rozgrywek. Niewątpliwie rozwija to kreatywność graczy i pozwala im na pokazanie swoich umiejętności. Większość ludzi kojarzy gry planszowe z tym, że jest start, meta i rzuty kostką. Za każdym razem gra się w tę grę tak samo. Oczywiście, że są takie gry, ale są też takie, w których to gracze tworzą plansze, gracze wybierają scenariusze, zadania w grze i w zasadzie dostają takiego komputerowego „sandboxa”, w którym mogą robić w zasadzie wszystko. To dopiero rozwija kiedy trzeba się nagłowić co można zrobić i czy to wyjdzie, bo nie ma systemu, który pokaże gdzie jest błąd.

4. Rozwój wyobraźni
W tej kwestii można się odnieść do porównania telewizji z książkami. Przy grach komputerowych dla wyobraźni jest pozostawione niewiele miejsca, podobnie jak w przypadku telewizji. A przy grach planszowych czy karcianych w zasadzie działa tylko wyobraźnia, tak jak w przypadku książek. Nie mamy wykreowanego obrazu smoka, którym gramy, zamiast tego jest mały, czerwony klocek i sami musimy sobie wyobrazić jak ten smok wygląda. 

5. Koszty
Zarówno gry komputerowe, te większe tytuły, jak i gry planszowe nie są tanim sposobem rozrywki. Nie ma co nad tym debatować. Plusem jest to, że planszówka nie spali wam karty graficznej i nie będziecie musieli kupić nowej. Można się zastanowić czy mniej więcej 100zł wydane na grę planszową to dużo. Otóż to zależy. Jeśli mamy z kim grać, wiemy, że ta gra nas wciągnie i będzie się nam podobać, ma wiele możliwości rozgrywki i się nie będzie nudzić, ponadto mamy czas by grać to nie są to duże pieniądze, ale jeśli mamy zamiar kupić grę i zagrać w nią dwa, trzy razy w roku przy jakiejś okazji to już mało trafiona inwestycja. Ale myślę, że podobnie działają gry komputerowe. Jeśli kupimy grę, która nas wciągnie to nie będziemy żałować wydanych pieniędzy, ale jeśli kupimy ją i nam nie pójdzie, albo pogramy w nią chwilę i damy spokój to już raczej uznamy, że nie była to dobra inwestycja.

6. Przestrzeń
Są ludzie, którzy uwielbiają kolekcjonować gry. Kupują je wyłącznie w wersjach pudełkowych i ustawiają sobie na półeczkach. Dla nich wielkość pudełek gier planszowych nie będzie przeszkodą, podejrzewam, że nawet się ucieszą mogąc te ładne opakowania wyeksponować. W dodatku dla fanów edycji kolekcjonerskich gier komputerowych pudełka gier planszowych będą idealne. Tam zawsze znajdzie jakieś gadżety. No ale są też ludzie, którzy mają niewielkie pokoje i nie mają miejsca na cokolwiek. Oni zazwyczaj gry kupują w wersjach cyfrowych, książki czytają w formie e-booków (należę do tej grupy) i dla nich właśnie może być problemem wielkość gier. 

7. Poziom trudności
W grach komputerowych poziom trudności można sobie ustawić w opcjach. Są jednak gry planszowe, w których również można ustawiać poziom trudności. Zaczynamy od misji wprowadzających w grę, a potem w miarę zaznajamiania się z systemem możemy wprowadzać utrudnienia lub rozgrywać bardziej skomplikowane scenariusze. Są też gry, które w zależności od liczby graczy, a nawet ich wieku i zaawansowania mogą zmieniać się całkowicie. 

Zapewne pominąłem milion aspektów, ale podsumowują te punkty widzę jedną zależność. Fan gier komputerowych będzie się dobrze bawił przy dobrej grze planszowej, a fan planszówek chętnie pogra w dobrą grę na komputerze czy konsoli. Te dwa światy wywodzą się z jednego pnia i co by nie mówić zawsze będą się ze sobą łączyć w jakiś sposób. Myślę, że pokazałem wam, że gry planszowe to nie rozrywka dla małych dzieci, czy rodziców, którzy chcą jakoś odciągnąć dzieci od komputera. Sam odkurzyłem wszystkie pudła jakie miałem i powiem wam, że bardziej cieszy mnie zwycięstwo po trzygodzinnej partii Monopoly niż kolejne mistrzostwo w Fifie. 

Dzielcie się swoimi spostrzeżeniami w tej kwestii, zachęcam do tego gorąco. Chętnie też dowiem się w co gracie i co sądzicie o planszówkach. Pozdrawiam serdecznie!


Kamil Bednarek
Czytajcie "Przywróconego" (Goneta.net/Przywrócony_Zenit)



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podyskutujmy w komentarzach!